Co najlepiej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Każdy, kto przynajmniej raz remontował łazienkę stanął przed wyborem odpowiednich płytek. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na lata, dlatego musi być dobrze rozważony. Aby takie płytki odpowiednio sprawdzały się przez dłuższy czas, powinny być dobrej jakości. W przypadku łazienki ważne jest, aby kierować się nie tylko estetyką, ale również właściwymi parametrami, ze względu na dużą wilgotność. Jak wybrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym dokładnie należy się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Czy gres w łazience jest dobrym pomysłem?

Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanka gliny, krzemienia a także innych składników. Remontując łazienkę można sięgnąć po gres szkliwiony, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Warto z kolei unikać gresu polerowanego, który jest surowcem bardzo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe odznaczają się dużą twardością, oraz tym, że nie przepuszczają wody. Na rynku jest szeroki wybór płytek gresowych charakteryzujących się różnymi cechami. Jest to materiał dobry do wykończenia łazienki, jeżeli wybierzemy taki o dobrych parametrach.

Jakie płytki z terakoty najlepiej się sprawdzą w łazience?

Terakota wykonywana jest z wysokiej jakości gliny. Nie można zapominać, że właściwości techniczne płytki z terakoty są dużo słabsze. Mimo wszystko są one twarde, odporne na tarcie, ale silniejsze uderzenie może spowodować pęknięcie. Warto wspomnieć, że nie są one śliskie, co doskonale się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Niestety, wadą tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była wyjątkowo powszechna w Polsce, zanim na rynku pojawił się gres.  Terakota ma kilka stopni ścieralności, co pozwala dobrać odpowiedni materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Wyższością terakoty nad gresem jest niewątpliwie to, ze ma ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota zazwyczaj układana jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana również na ścianach. Może być również stosowana na zewnątrz, jeśli wyróżnia się się mrozoodpornością.

Glazura – co to jest?

Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura jest materiałem, którego na pewno nie poleca się układać na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest niewielką warstwą szkliwa, co sprawia, że jest łatwa w szorowanie środkami chemicznymi, oraz odporna na wilgoć, z tego powodu doskonale sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale jedynie na ścianach. Jest to surowiec, używany miejscach, które nie są narażone na uszkodzenia. 

Czym wykończyć łazienkę?

Najistotniejszym kryterium przy wyborze płytek do łazienki powinno być miejsce ich położenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest polecana na podłogach. Warto także wziąć pod uwagę to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, a więc płytki nie mogą być zbyt śliskie. Oczywiście dopasowując płytki, należy szukać pasujących do stylu wykończenia. Na rynku jest tak duży wybór, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Warto wybrać się do sklepu, w którym profesjonaliści doradzą idealne rozwiązanie. Takie miejsca są się niemal w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków oraz w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli posiadamy wiedzę na temat płytek, i wiemy czego szukamy można je kupić także przez internet.