Co to jest iniekcja ciśnieniowa i kiedy się ją stosuje?

Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najciekawszych, a także najbardziej skutecznych środków odnawiania budynków. Z pozoru może wydawać się bardzo prosta, ale w istocie jest to skomplikowany system naprawczy , do którego właściwego wykonania potrzeba specjalistycznej wiedzy. Stosuje się ją nie tylko do naprawy uszkodzeń w budynkach mieszkalnych czy publicznych, lecz również do regeneracji usterek w mostach. 

Przeczytaj, w jaki sposób realizowana jest iniekcja budowlana a także kiedy musisz ją zastosować. W tym artykule przybliżymy ci ten jakże interesujący sposób.

Wpis powstał w oparciu o materiały firmy https://dobreizolacje.pl/iniekcja-budowlana/ – fachowców w tej dziedzinie.

Iniekcja ciśnieniowa – co to takiego?

Iniekcja ciśnieniowa w skrócie to nic innego jak uzupełnianie luk w murze substancją ciekłą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją ciśnieniową pozwala na zapełnienie rys, pęknięć i ubytków w murze, również umożliwia wypełnienie gruntu lub struktury konstrukcji. Jest to wszechstronny środek o rozległym użyciu w każdym miejscu, gdzie pojawiły się wady i błędy budowlane.

Jest to jednakże dosyć trudny proces do którego potrzeba fachowej firmy. Przez tak zwane iniektory umieszczone w wywierconych zagłębieniach wtłaczana jest wyjątkowa mieszanka o składzie i właściwości dopasowanej do typu uszkodzeń. Wypełnia ona najmniejsze przerwy, poprawiając szczelność i wzmacniając konstrukcję. W skład kompozycji wykorzystywanych do iniekcji ciśnieniowej może wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa a także piasek czy cement. Składniki wybiera się oddzielnie w każdym przypadku, by zyskać maksymalną skuteczność oraz świetny rezultat.

Kiedy zastosować iniekcję ciśnieniową?

Zwykle napotykanym problemem, do którego stosuje się iniekcję ciśnieniową, jest wilgoć w budynkach. Może być sporo przyczyn takiego problemu, lecz w niemal każdym wypadku iniekcja budowlana może być jego rozwiązaniem. Ta procedura jest wyjątkowo praktyczna, kiedy nie mamy chęci bądź nie możemy zdecydować się na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja ciśnieniowa wypełni wszystkie otwory i pęknięcia, izolując konstrukcję, nie pozwoli wilgoci dojść w głąb murów. Ważne jest, by wybrać kompetentną, fachową firmę, która będzie zajmować się wykonaniem iniekcji ciśnieniowej. W żadnym wypadku nie należy wykonywać tego samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści potrafią dobrać typ mieszanki a także iniektorów zależnie od danego przypadku. Mimo że iniekcja budowlana wygląda na łatwy system, bardzo łatwo o fuszerkę w momencie, gdy nie posiadamy koniecznej wiedzy.