Co to jest pellet? Rodowód a także zastosowanie produktu

Sporo jest tradycjonalistów, którzy doceniają ciepło w domu dzięki ogrzewaniu drewnem bądź węglem w kominku. są także inne sposoby zachowania ciepła w domu, jak na przykład ogrzewanie gazowe. Niedawno pojawiły się jednak innowacyjne metody z tym związane. Świat jest coraz bardziej świadomy i wielu zaczyna troszczyć się ekologię broniąc w tym sposobem naszą planetę najlepiej, jak tylko potrafi. Z racji tej coraz bardziej popularny robi się pellet oraz piece na pelet.

Mamy tu kontakt z typem paliwa grzewczego, który jest w formie granulatu. Posiada postać typowego walca, a do tego jest mały, w brązowym kolorze. Pochodzi z odpadów rolnych, biomasy, które gładko poddają się rozkładowi. Rodzajów pelletu da się wyróżnić kilka, oczywiście muszą być one pozbawione różnych zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, kory, gałązek
  • Pellet agro z składników naturalnych jak słona czy rośliny

To też można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to działanie w gospodarstwie domowym, resztki z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, za pomocą którego można ocieplać budynki, używa się w przemyśle.

Dlaczego pellet jest tak popularny

Do tej pory mieszkańcy zazwyczaj ponosili dosyć wysoką cenę za to, aby ocieplić swój dach nad głową. Wyjazd do lasu po drzewostan, oszacowanie na metry i koszt wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również nie jest inaczej. Cena za tonę to wartość rzędu kilkuset złotych.

Z paliwem jest zupełnie inaczej. Zazwyczaj nabywakupujesię go w dużych torbach pakowanych po kilkanaście kilogramów. Można go używać dosyć długi czas, a poza tym nie mamy trudności z transportem go do domu, co już jest podstawowym argumentem przemawiającym za pelletem.

Coraz więcej osób decyduje o zmianie pieca i zamianę na pellet głównie z czterech banalnych powodów.

  1. Nade wszystko chodzi tu o ochronę przyrody. Nikt nie chce, by z jego paleniska wydobywał się smog. Ten produkt to paliwo niezmiernie czyste. Na skutek fotosyntezy nie wydziela się dwutlenek węgla ani żadne mieszaniny smolne, także nie ma mowy o żadnym skażeniu biosfery.
  2. Ważne jest też to, że nie produkuje on dużej sumy pyłu, jak to jest w przypadku pozostałych opcji ocieplania.
  3. Dzięki temu, że nie generuje on pyłu, czy brudu to kocioł jest strasznie łatwy w sterylizacji, a w gruncie rzeczy można to załatwić nawet raz na parę dób.
  4. Końcowym argumentem jest dość przystępna cena. Bez wątpienia zależne jest to od poziomu, ale porównując to z drewnem czy węglem prawdopodobnie jest to dużo bardziej opłacalne.

W jaki sposób tworzy się pellet?

Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał posiadamy. W każdym razie początek przedstawia się tu tak samo, ponieważ na samym starcie jest wymóg zdrobienia go na niewielkie części, co jest przyszykowaniem do dalszej obróbki. Może być konieczność suszenia go.

Później mamy styczność z drobieniem, rozpłaszczeniem, a potem dojść można do końcowego ruchu, którym jest już proces granulacji. Tutaj zostaje mu nadana odpowiednia forma, a więc jest to przeważnie wspomnianyrzeczony walec niewielkich wymiarów. Pellet następnie studzi się, pakuje w opakowanie i doręcza do hurtowni.

Co wpływa na wartość pelletu?

Paliwo dobrej jakości będzie drogie. Najbardziej istotnym czynnikiem, który jest wymagany to atest, który każda działalność wydaje testując wcześniej pellet pod kątem jego przydatności handlowej, genezy i innych parametrów. Pomocą dla kupującego niezbędne jest w tym przypadku obecność znaku wytwórcy. Wtedy możemy mieć pewność, że pellet jest niezagrożony dla nas, dla środowiska i ma bardzo dobre cechy.

W jaki sposób taki certyfikat to paliwo może uzyskać? Producent musi wysłać okaz do laboratorium, gdzie poddawany jest testom. Po ich ocenie, a także pomyślnej kontroli linii produkcyjnej każdy twór dostajeotrzymujeindywidualny identyfikator.

Wymienione powyżej czynniki mają wpływ na to, którą rangę otrzyma dany pellet. Definiuje się go w megadżulach na kilogram i oblicza za tysiąc kilogramów. Im mniej megadżuli, tym klasa jest słabsza. U nas wyodrębnia się 3 rangi:

  • Niska klasa, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tonę
  • Średnia ranga, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tonę
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tysiąc kilogramów

Który pellet dobrać?

Oczywiście dobór pelletu zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego środków pieniężnych. Mogąc jednak wybrać ten najlepszy, z pewnością poleca się pellet drzewny. Wydaje się to być najlepszą opcją dla tradycyjnych metod ogrzewania, jest tym najbardziej efektywnym, którego wartość sięga więcej niż 18 MJ/kg. Nade wszystko posiada on minimum wilgoci niż zwykłe drzewo. Da się go wyprodukować z różnych rodzajów drzewa. Tutaj należy to rozdzielić na iglasty, jak również liściasty. Lepszymi zaletami charakteryzuje się jednak pellet z drzewostanu pochodzenia szpilkowego, ponieważ przez wzgląd swój układ będzie lepiej się rozpalał. Ma większą siłę. Bardzo często obecność żywicy ma spory wpływ na walory cieplne.

Teraz, gdy mamy problem związany z paliwami gazowymi to właśnie produkt powinien być zauważony na rynku na świecie i dominować w świecie ciepłownictwa.