Co wyróżnia kotły na biomasę?

Polska jest niewątpliwie państwem posiadającym duże złoża węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania domów. Niestety, w dłuższej perspektywie nie jest to dobre wyjście dla środowiska naturalnego. Warto więc zastanowić się nad alternatywnymi sposobami, które nie wpłyną negatywnie na czystość powietrza. Jednym z takich metod coraz powszechniejszych w ostatnich latach są kotły na biomasę. W tych kotłach spala się pellet, czyli odpad roślinny, który wydziela niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten ogrzewania? Czym dokładnie jest pellet i jak jest produkowany?

Źródło:https://domusa.pl/kategoria/kotly-na-biomase/

Paliwo do kotłów na biomasę- pellet

Energia cieplna uzyskiwana w kotłach na biomasę produkowana jest dzięki spalaniu pelletu. Czym on tak właściwie jest? Najpopularniejszym pelletem jest drzewny, ale jest kilka odmian tego paliwa. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który powstaje w wyniku sprasowania pod wpływem dużego ciśnienia. W czasie jego produkcji usuwana jest wilgoć, która mogłaby utrudnić jego palenie się. Dlatego jest to surowiec, który szybko i efektywnie się spala. Istnieją następujące odmiany pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Należy wspomnieć, że każdy pellet posiada odpowiednią klasę, mówiącą nam o jego gatunku, a także efektywności. Do kotłów zupełnie zautomatyzowanych zaleca się pellet najwyższej klasy- A1. W małych kotłach posiadających w podajnik zautomatyzowany zaleca się pellet A2 nieco gorszej klasy. W przemyśle natomiast wykorzystywany jest pellet bez klasy.  Co więcej pellet przeznaczony do spalania przemysłowego wyposażony jest w pewną substancję, która sprawia, że żar się spieka. 

Dlaczego poleca się ogrzewać dom z użyciem biomasy?

Oprócz podstawowej zalety jaką jest troska o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy ma wiele korzyści. Ponadto, odpady powstałe w efekcie palenia pelletu są cennym nawozem użyźniającym ziemię. Pellet jest paliwem, które bardzo sprawnie się rozpala, dlatego w krótkim czasie daje wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, przy którym ten proces jest wydłużony. Biomasę łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak ma to miejsce w przypadku drewna. Kolejną zaletą jaką daje ten rodzaj ogrzewania jest wygoda. Kotły na pellet są prawie samoobsługowe, a część z nich jest całkowicie zautomatyzowana. Najnowsze kotły same dozują ilość pelletu, rozpalenie a także wygaszenie. Wówczas dorzucanie pelletu może odbywać się nawet raz w tygodniu. 

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów na biomasę?

Na rynku powstaje coraz więcej kotłów na biomasę, pozwalające użytkownikom maksymalną wygodę codziennego użytkowania. Obecnie można znaleźć następujące rodzaje:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to bardzo tania wersja dla osób nie mogących pozwolić sobie na kosztowniejsze kotły. Ich minusem jest to, że wymagają ręcznej obsługi. W tego typu kotłach palone jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – ten kocioł jest znacznie bezpieczniejszy od wersji z górnym spalaniem, poza tym jest wydajniejszy. W tym modelu spaliny są od razu transportowane do specjalnego kanału. Tutaj również nie dochodzi do niezamierzonego wygaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z najnowszych kotłów, całkowicie bezobsługowych, przez co są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. W tych wersjach zamontowane są ruchome ruszty a także podajniki zautomatyzowane. Część kotłów samodzielnie usuwa popiół i spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to odmiana kotła parowego. Ten typ jest przystosowany głównie do produkcji gorącej wody. Sposób jego działania polega na wywołaniu procesu fluidyzacji, przez co emisja gazów cieplarnianych jest minimalna. Na rynku dostępne są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybranie właściwego kotła zależne jest od możliwości finansowych, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed kupnem należy policzyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, biorąc pod uwagę rozmiar domu a także zastosowanej jego termoizolacji.