
Współcześnie w plastik pakowana jest ogromna liczba produktów. W prawdzie, w obliczu powtarzających się apeli o ochronę atmosfery ich liczba spada. Jednak wciąż są one sporym kłopotem dla ekologów.
Zużyte opakowania foliowe można wykorzystywać wtórnie – dzięki temu ograniczany jest ich wpływ na atmosferę. Całkowite odejście od toreb foliowych jest niemożliwe – skala ich występowania jest zbyt duża. Dochodzi też aspekt ekonomiczny – producent toreb foliowych tworzy swoje produkty tanio i masowo. Odejście od foliowych toreb oznaczałoby dla producentów dóbr podwyżkę kosztów.
Nie wyrzucaj – używaj ponownie!
Foliowe opakowania wcale nie muszą być jednorazowe. Ich ponowne stosowanie obniża liczbę tego rodzaju odpadów. Problem z plastikiem polega na tym, że do całkowitego rozkładu potrzebuje on dziesiątek lat – w tym czasie jego wpływ na środowisko naturalne jest niekorzystny.
Torby foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Kiedy opakowanie nie jest bardzo zniszczone warto je zagospodarować. Wdrażając społeczną odpowiedzialność biznesu, producent toreb foliowych, powinien pokazywać wśród konsumentów postawy proekologiczne.
Praktycznym sposobem na ponowne zastosowanie zużytych toreb jest magazynowanie w nich jedzenia. Można spotkać torby foliowe o różnych kolorach i o różnych rozmiarach. Jednak praktycznie każda z nich sprawdzi się w przechowywaniu jedzenia. Są szczelne i skutecznie blokują potencjalny wpływ czynników zewnętrznych na żywność.
Zużyte torby foliowe także świetnie spisują się na zakupach. Zamiast za każdym razem brać nowe siatki warto korzystać z już posiadanych. Opakowania foliowe często stosuje się też w usługach pocztowych pakując w nie wysyłane produkty.
Jak ograniczać plastik i efektywnie wykorzystać ten, który już z nami jest?
Torby foliowe to niemały biznes. Są tanie i łatwe w wytwarzaniu, a do tego powszechnie wykorzystywane. Ich całkowita eliminacja jawi się jako utopia. Mimo to, są podejmowane inicjatywy domagające się by redukować zużycie plastiku i stosować neutralne ekologicznie rozwiązania.
Niejeden producent toreb foliowych ma w związku z tym ból głowy. Wielu z nich stara się odzyskiwać zużyty plastik i wykorzystywać go ponownie do produkcji kolejnych opakowań.
Zachęca się również nas, konsumentów, byśmy segregowali śmieci i w ten sposób we własnym zakresie starali się dbać o środowisko.
Czy da się ograniczyć plastik na Ziemii?
Na kwestie związane z ograniczeniem wpływu toreb foliowych na zanieczyszczenie atmosfery próbuje odpowiedzieć także nauka. Poprzez różne odkrycia z zakresu biologii, chemii, fizyki czy materiałoznawstwa powstają nowe propozycje na walkę z plastikiem.
Niejeden duży producent toreb foliowych wydaje duże kwoty na badania i rozwój. W tym także badania nad ponownym użyciem produkowanych toreb i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.