Czym są domy szkieletowe?

W budownictwie można spotkać coraz nowsze style. Jednym z ostatnich krzyków mody w tej kwestii są domki szkieletowe. Do niedawna kojarzyły się one przede wszystkim z letnimi rezerwacjami, w których ludzie spędzali urlopy.

Ale z rozwojem budownictwa, coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w takich miejscach całorocznie. Budowa domów szkieletowych zachęca do decydowania się na to rozwiązanie dzięki oszczędności czasu, kosztów i materiałów.

Aktualnie coraz więcej firm oferuje budowę tego typu domów. Poprawa wytrzymałości materiałów, sprawia, że w szybkim tempie każdy może mieć gotowy dom szkieletowy pod klucz.

Warto zatem wiedzieć co przemawia za tego typu trendem. Przy okazji można sobie odpowiedzieć na kwestię, czy dom szkieletowy spełnia nasze wymagania.

Czy domy szkieletowe są lepsze od murowanych?

Domki szkieletowe powstają w oparciu o drewniany szkielet, do którego wiązane są ściany, stropy i sufit. Pozwala to na przygotowanie większości elementów osobno, dzięki czemu wszystko przebiega o wiele sprawniej niż w przypadku tradycyjnego stawiania domu.

By powstał dom szkieletowy pod klucz, cały(a) stelaż wiązana jest metalowymi kotwami do fundamentu mieszkania. Jest to przy tym najważniejszy element całej budowy. Odpowiednio zamontowany szkielet zapewnia wytrzymałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Budowa domów szkieletowych, to następnie instalacja poszczególnych elementów domu do podstawy. Jest to zajęcie proste, jednak wymagające orientacji na detale.

Wykorzystanie gotowych elementów pozwala znacznie obniżyć koszty takiej budowy. Żeby stawiać domki szkieletowe nie trzeba angażować dużej liczby pracowników. Warto jednak przedyskutować ten pomysł z ekspertami, którzy zapewnią pomoc w całym procesie.

Plus i minusy domów szkieletowych

Zauważony wcześniej czas budowy takiego domu jest jego ogromnym atutem. Budowa domów szkieletowych trwa średnio 2-3 miesiące – bez porównania mniej niż stawianie domu murowanego.

Oprócz tego cena takich domów jest znacznie tańsza. Dodatkowo koszt całego przedsięwzięcia ustalona jest z góry – nie ma mowy o nagłych kosztach. Na cenę wpływa też mniejsza liczba budowlańców zaangażowanych w realizację.

Energooszczędność to następny atut, który wyróżnia dom szkieletowy pod klucz. Konkretna izolacja zapobiega utracie ciepła i trzyma właściwą temperaturę wewnątrz. Ponadto nowoczesne domy szkieletowe często kooperują z pompami ciepła czy fotowoltaiką, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji.

Żeby takie rozwiązanie mogło być długotrwałe konieczne jest dopracowanie wszystkich detali. Istotny jest profesjonalizm producentów. Przy tego typu konstrukcjach każda drobnostka może wpływać na efekt finalny.

Budowa domu szkieletowego – zadanie dla fachowców

By cały projekt miał ręce i nogi potrzebni są profesjonaliści. Szukając firm, które wykonają dom szkieletowy pod klucz trzeba dokładnie zbadać ich portfolio.

Warto również znaleźć opinii(e) klientów i przeglądnąć już wykonane projekty. Budowa domów szkieletowych to dla wielu firm prawdziwa pasja, co widać po ich podejściu – trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać.

Rozmowy z producentem wydają się najlepszą drogą, jeśli zainteresują nas domki szkieletowe.