Czym się wyróżnia zabudowa w Krakowie

Dla niektórych osób Kraków kojarzy się z wieloma zabytkami o wielkim znaczeniu historycznym. Takim głównym symbolem krakowskich zabytków jest znajdujący się na wzgórzu Wawel. Długi czas był on główną rezydencją polskich władców, a także posiadał funkcję obronną. Jest to miejsce, w którym odbywało się życie artystyczne, polityczne oraz intelektualne państwa. Również na Wawelu pochowano szczątki polskich królów. Trochę poniżej Wawelu położone jest Stare Miasto wraz z Sukiennicami, oraz kościołem Mariackim. Także one uważane są za kwintesencję Krakowa. Oprócz tego dzielnica Kazimierz obfituje w wiele zabytków. Oczywiście Kraków to miasto z bogatą historią i starymi, dobrze utrzymanymi zabytkami. Warto mimo wszystko pamiętać, że Kraków to także współczesna architektura. Obecna budynki łączą się z cennymi zabytkami. Ale czy zestawienie współczesnych budowli z tymi zabytkowymi to na pewno dobry pomysł?

Kraków – dzielnica historyczna miasta

Kraków w kontekście historycznym jest miastem niecodziennym. Zlokalizowane jest w nim wiele cennych zabytków, a przeniesienie w XVI wieku siedziby królów do Warszawy nie zmniejszyło jego wagi. Historia Krakowa jest fundamentem polskiej kultury oraz tożsamości narodowej. W czasach Kazimierza Wielkiego wybudowano tam pierwszą wyższa uczelnia – Akademia Krakowska. Największy rozkwit Krakowa miał miejsce w XVI wieku, kiedy to miasto wzorowało się na Włoszech ideą renesansu. Mimo to, że Zygmunt III Waza zmienił siedzibę królów na Warszawę, nie umniejszyło to znaczenia kulturalnego Krakowa. Można uznać, że pełnił on funkcję stolicy aż do pierwszego rozbioru Polski. Wówczas też miasto to było bardzo ważnym miejscem dla krzewienia idei niepodległościowych, a pod koniec XIX i na początku XX nurt artystyczny Młoda Polska pozostawił ślad w postaci wspaniałej architektury i sztuki. 

Kraków i jego współczesna architektura

Nowoczesne budownictwo jest wyjątkowym sprawdzianem dla zarządzania nieruchomościami w Krakowie. Obecne budowle powinny być kompetentnie wplecione między cennymi historycznymi budynkami. Deweloperzy przed postawieniem budynku powinni dostać specjalne pozwolenie przez wzgląd na historyczne znaczenie Krakowa. Odpowiednio wpleciona  współczesna architektura sprawia, że to miasto posiada niepowtarzalny klimat. Można tutaj wymienić m.in.: High 5, Centrum Biurowe Lubicz a także Unity Centre. Kraków jest miastem, gdzie realizuje się dużo współczesnych inwestycji, z ekologicznymi rozwiązaniami, przyjaznych głównie człowiekowi. Również obsługa nieruchomości jest na najwyższym poziomie, dzięki czemu miasto bezustannie się rozwija. Zabudowa miasta wyróżnia się również tym, że budynki biurowe nie są postawione w jednym miejscu, a rozrzucone w kilku różnych częściach. Dzięki rozwijającej się architekturze biurowej, Kraków staje się interesującym miastem także dla biznesu.

Zielone miasto Kraków

Miasto rozwija się także pod względem zielonych terenów. Miasto dąży do stworzenia wielu małych, zielonych miejsc, do których wszyscy mieszkańcy będą mieli niedaleko. Powstaje dużo tzw. parków kieszonkowych, które są niezwykle powszechne w dużych miastach na całym świecie. Można uznać, że w Krakowie realizowane jest teraz zielona rewolucja. Kraków inwestuje także wiele pieniędzy w rewitalizację istniejących już parków.  

Z jakiego powodu niektórzy twierdzą, że zabudowa Krakowa jest chaotyczna?

Od jakiegoś czasu ma miejsce dyskusja na temat bezładnej zabudowy Krakowa. Na pewno zestawienie zabudowy zabytkowej z zabudową współczesną jest niełatwym zadaniem. Część radnych miasta a także mieszkańców nie mają pewności czy pozwolenia na nowe inwestycje nie były wydawane zbyt nieroztropnie – z pożytkiem dla deweloperów i szkodą dla mieszkańców. Z pewnością niektóre działki nie powinny być zabudowywane, a planowane są na nich budowy. Deweloperzy zazwyczaj wykorzystują lukę w polskim prawie budowlanym, a urzędnicy nie mają narzędzi, aby uniemożliwić nirozsądne inwestycje. Część pozwoleń na budowę trafiła do sądu, gdzie udowodniono wiele błędów z winy urzędników. Sądy wydały wyroki, w efekcie których zabroniono niektórych budów.