Dach z blachy na rąbek – charakterystyka

Każdy kto wybudował dom, albo mierzył się z wymianą dachu musiał odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – czym pokryć dach? Jest ono o tyle istotne, że pokrycie dachowe powinno przetrwać wiele lat w odpowiednim stanie. Poza ważną funkcją ochrony budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, niewątpliwie można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całego budynku nadające wyjątkowego charakteru.

Obecnie producenci wymyślają wiele nowych opcji pokryć dachowych, z tego powodu obecnie na rynku wybór jest naprawdę szeroki, także w przypadku kolorów. Na pewno odpowiedni rodzaj dachu należy dobrać do rodzaju zadaszenia, oraz powinien współgrać z całym budynkiem. Nie można również zapominać o właściwej konstrukcji – inna jest wymagana w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o lekką blachę. Jakie są zalety wybranych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Czym można przykryć dach?

Asortyment różnego rodzaju pokryć dachowych jest naprawdę urozmaicony. Z tego powodu przed podjęciem decyzji trzeba zapoznać się z poszczególnymi produktami i ich zaletami. Z pewnością, jeśli wcześniej się nie zetknęliśmy z tym tematem, warto skorzystać z rady fachowca, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Niewątpliwie powinna być to starannie przemyślana decyzja, ponieważ takie pokrycie dachowe jest inwestycją na lata i nie warto na tym oszczędzać. Najpowszechniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka z ceramiki – jest to pokrycie dachowe doskonale odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest bardzo powszechnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona szczególnie zalecana na dachy ze spadkiem powyżej 15 stopni. Warto wspomnieć, że jej trwałość szacuje się na 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które odpowiednio tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to rozwiązanie szczególnie chętnie używane jeśli chodzi o płaskie dachy. Na pewno jest to bardzo tanie pokrycie, które wbrew krążącej opinii jest dobrym rozwiązaniem. Teraz stosowane metody produkcji umożliwiają zwiększenie trwałości papy. Mimo to mało kto decyduje się na takie rozwiązanie przez wzgląd na niewielką atrakcyjność takiego dachu. Niestety minusem takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą należy robić raz na kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest wykorzystywane szczególnie w przypadku trudnych pokryć dachowych. Trzeba pamiętać o niezbędnej impregnacji takiego dachu. Można powiedzieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największą zaletą tego typu pokrycia jest na pewno jego niska cena;
  • strzecha – w dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadko stosowane przykrycie dachu. Czasami wykonuje się przykrycia ze strzechy, żeby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew powszechnej opinii strzecha jest bardzo trwałym rozwiązaniem, sięgającym prawie 100 lat. Niestety, niewiele osób się na nie decyduje przez wzgląd na wyjątkowo wysoką cenę zadaszenia. Przykrywając dach strzechą nie można zapomnieć o dokładnym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Blaszane dachy – jakie pokrycie będzie dobre?

Pokrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie stosowanym od wielu lat. Przykrycia blaszane obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli inaczej mówiąc dach z blachy na rąbek.

Szukając pokryć blaszanych, a w szczególności dach z blachy na rąbek trzeba zwrócić uwagę z czego wykonana jest blacha. Bez wątpienia najtrwalszym rozwiązaniem są materiały cynkowe, aluminiowe lub miedziane. Najczęściej kupowanym materiałem także pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której największą zaletą jest to, że pod wpływem tlenu i wody tworzy się reakcja chemiczna, podczas której wytwarza się warstwa patyny. 

Zalety dachu z blachy na rąbek

Blacha układana na rąbek jest rozwiązaniem chętnie stosowanym zarówno w najnowocześniejszym budownictwie, jak i w przypadku zabytkowych budynków. Niewątpliwą korzyścią tego rodzaju pokrycia jest to, że blacha jest stosunkowo lekkim materiałem, co pozwala na zastosowanie lekkiej i tańszej konstrukcji dachu. Bardzo ważne jest to, aby panele miały rozstaw łat polecany przez producenta. Również sama konstrukcja dachu powinna być tak zrobiona, żeby drewno było suche i dobrze oheblowane, co zapobiegnie odkształceniom. Taki dach z blachy na rąbek wyróżnia się nie tylko ciekawym wyglądem, ale także usztywnia cały dach.

Jest to odpowiednio odporne rozwiązanie, które równocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego rodzaju pokrycie dachowe wyjątkowo dobrze wygląda z przestronnymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Następną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że produkowana jest ona niemal w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący zdecydowanie najpopularniejszym kolorem jest ciemnoszary pasujący do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być stosowane niemal na każdym dachu, co jest bez wątpienia dużą. Jeśli zachodzi potrzeba zainstalowania dużych arkuszy blachy, są one produkowane na specjalne zamówienie. Na pewno najkorzystniej wyglądają długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których montowanie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego typu blachach jest formowany w czasie produkcji.