Dach z blachy na rąbek – dlaczego warto?

Dachy z blachy na rąbek od długiego czasu są obecne w architekturze – od wieków akcentują zdumiewający kształt i renomę budynków. Dawniej często używane w budynkach użyteczności publicznej a także budowlach o przeznaczeniu religijnym, dziś uwydatnia nieszablonowy i wyrafinowany design nowopowstałych budynków. Ostatnio dachy z blachy na rąbek przeżywają rozkwit, stało się tak za sprawą najnowszej technologii montażu, dzisiaj nie jest to już ciężki i skomplikowany proces zastrzeżony tylko dla najbardziej zamożnych. Obecnie również Twój dom ma możliwość nabrać wyjątkowego charakteru. W tym artykule powiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich plusach, jak też alternatywnych opcjach. Zapraszamy do lektury.

Tekst został napisany dzięki wsparciu firmy Dach i Strych – dachy z blachy na rąbek.

Dachy z blachy na rąbek – co to?

Dachy z blachy na rąbek właściwie arkusze metalu złączone charakterystycznym zgięciem, od którego pochodzi określenie rąbek. Forma dachu na rąbek możliwa jest także pionowa, jak i horyzontalna. Jest to jedno z najtrwalszych rodzajów poszyć używanych w nowoczesnym budownictwie, sprawdzi się w każdym przypadku, gdzie szczelność jest najważniejsza. Dach możliwy jest do wykonania z wielu różnych typów metali, ale najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest blacha cynkowa. Kiedyś proces montażu sprawiał dużą ilość trudności, ponieważ kształtowanie arkuszy bywało czasochłonne. Dzisiaj dostępny jest sposób montażu elementów na zatrzask, który jest o wiele szybszy i prostszy do stworzenia.

Jakie zalety mają dachy z blachy na rąbek?

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, a to wszystko dzięki dużej ilości zalet, jakie posiadają. Kluczowym aspektem, na który zwraca uwagę duża część użytkowników, są ich walory estetyczne. Takie dachy zapewniają konstrukcji subtelność i regularność. Będą doskonale wyglądać nie tylko na nowych budynkach, lecz również takich o bardziej tradycyjnym wyglądzie. Prosty, gustowny i wyjątkowy charakter to atrybuty, które mają dachy z blachy na rąbek. Szeroki wybór kolorystyki także przemawia na korzyść tego systemu krycia dachów.

Przy fachowo zrobionej obróbce dekarskiej dachy z blachy na rąbek są wyjątkowo szczelne. Sprawdzą się również w przypadku konstrukcji, gdzie dach posiada zbyt mały spad, żeby ułożyć na nim pokrycie z ceramiki lub gont bitumiczny. Dachy z blachy na rąbek to doskonały sposób na pokrycie dachów o stopniu nachylenia wynoszącym jedynie 5°.

Kolejną ich mocną stroną jest mały ciężar. Porównując do różnych rodzajów pokryć cechują się wyjątkowo niską wagą, co jest ważne, kiedy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, lub konstrukcja więźby dachowej nam na to nie pozwala.

Alternatywne rozwiązania

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są klasyczne dachówki ceramiczne czy betonowe, jednak musisz wziąć pod uwagę to, że dachówka to pokrycie ciężkie. Konstrukcja więźby dachowej powinna być zrobiona z twardego i starannie pokrytego impregnatem drewna.

Gont bitumiczny to lekkie rozwiązanie, jednakże niesie za sobą pewne minusy. Gdy układany jest w miejscach zacienionych lub narażonych na wilgoć mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc wymaga częstej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.