Do czego jest nam potrzebna pompa ciepła?

Pompy ciepła są coraz to bardziej popularne. Wpływ na to marozwój technologii czy też mała cena całej instalacji. Pamiętaj również aby kupować produkty wysokiej jakości takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Pompa ciepła – po co nam jest potrzebna?

Pompy ciepła są jedną z bardziej nowoczesnych technologii ogrzewania pomieszczeń. To również bardzo ekologiczne rozwiązanie. Jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, który czerpie energię która znajduje się w ziemi, powietrzu oraz wodzie. Jej efektywność i ekonomiczne działanie uzależnia się od przemyślanego wyboru źródła ciepła.

Pompa ciepła – działanie

Działanie pompy opiera się na ciągłych zmianach fizycznych to znaczy sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu i skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca jego pozyskania do odbiornika który jest położony powyżej. Można powiedzieć, że sposób jej działania jest podobny do działania lodówki lub klimatyzacji samochodowej. Wymiennik ciepła z reguły jest w posiadaniu czynnika roboczego, który się odparowuje, przy czym odbiera ciepło z dolnego źródła. Wcześniej wspomniana para zostaje zassana i sprężona, a to podnosi jej temperaturę. W takiej postaci trafia do skraplacza, a tam ciepły i sprężony czynnik rozpręża się oraz od razu ulega schłodzeniu oddając ciepło do wykorzystania. Pompę ciepła zasila się przez sprężąrkę wzbogaconą o silnik elektryczny.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła rozróżnia się na podstawie sposobu pozyskiwania i przekazywania energii.

  • woda – ciepło w tym wypadku jest pozyskiwane z gruntu, przy użyciu wymiennika zawierającego roztwór glikolu.

  • woda w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane z wody.
  • Parownik jest ogrzewany wodą, natomiast skraplacz oddaje ciepło też do wody która zasila instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane z powietrza. Parownik ogrzewany jest powietrzem, natomiast skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło pozyskuje się za pomocą powietrza, a ciepło ze skraplacza przekazuje się do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.
  • woda/powietrze – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z wody, a do pomieszczeń przekazywane jest poprzez ciepły nadmuch.