Hodowla ryb w stawie ozdobnym – na co postawić?

Królestwo ryb jest niezwykle wciągający(e). Niemal w każdym miejscu można spotkać hobbystów z wędką w dłoniach. Łowią wszędzie gdzie jest to dozwolone – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest też całkiem sporo ludzi, którzy(e) zajmują się hodowlą ryb. Od stworzeń akwariowych, do ryb trzymanych w przydomowych oczkach wodnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują odpowiedniej troski. Gospodarz musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Powinien też wiedzieć, jaka karma dla ryb stawowych jest smakować nowym lokatorom oczka wodnego.

Plusy i minusy stawów ozdobnych

Warto wyjść od tego, czym konkretnie są stawy ozdobne. Są one naturalnymi bądź zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi niewielką powierzchnię. Możliwe jest wykopanie takiego zbiornika wodnego w granicach nieruchomości, której jest się właścicielem. Rolą oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Gospodarz sam wybiera jak będzie wyglądać jego oczko wodne. Podejmuje również decyzję o tym, co będzie tworzyć jego mikrosystem. Chodzi tu o roślinność i zwierzęta, które będą w nim mieszkać. Jasnym jest, że wiąże się z tym praca. Aby oczko wodne mógł być chlubą dla mieszkańców domu trzeba się nim zajmować. Inaczej jego kondycja ulegnie pogorszeniu.

Które ryby najlepiej sprawdzają się w przydomowym stawie?  

Kwestia, które(a) pojawia się na samym początku, to które ryby wybrać w stawie ozdobnym. Wybór jest gigantyczny. Przecież jest tak wiele gatunków ryb. Przez wzgląd na raczej niewielki metraż tego typu stawów, ryby, które będą w nim pływać również powinny być małych gabarytów.

Zaczynając od małych(e) ryb(y) stawowych(e), warto rozważyć karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby niezwykle popularne w gronie hodowców. Karasie świetnie czują się w nawet niewielkich zbiornikach. Idąc dalej, karasie należą do ryb dosyć odpornych. Potrafią sobie dać radę w niskich temperaturach i mają niewielkie zapotrzebowanie na tlen. Jeśli chcemy dodać trochę kolorytu naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Charakteryzują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie są dobrym wyborem. Potrafią one tolerować różne niekomfortowe warunki. Nie jest im straszna też brudna woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote – ich barwy potrafi dodać urok praktycznie każdemu zbiornikom(wi).

Większe ryby także mogą się odnaleźć w stawie. Z większych osobników popularnym wyborem okazują się karpie i amury białe. Karpie osiągają długość nawet 90 cm. Okazują się one całkiem przywiązującymi się istotami. Szybko zapamiętują właściciela i okazują to podpływając do niego w czasie karmienia. Warto wiedzieć, że karpie nie zawsze znoszą obecność innych ryb w stawie. Ciekawą rybą jest amur. Jest to jedna z nielicznych ryb, która potrafi współistnieć z karpiem. Amury są także pożyteczne i dbają czystości stawu poprzez wyjadanie(ją) nadmiar roślin w stawie.

Pielęgnacja i dieta ryb w oczku wodnym

Jeśli już postanowimy sprowadzić ryby do naszego oczka wodnego, należy również pamiętać potrzebę troszczenia się o nie. Warto dowiedzieć się jakie prace trzeba robić wokół stawu. Niezbędna jest filtracja wody i ogólne dbanie o czystość. 

Kolejnym(ą) istotnym(ą) kwestią jest karmienie ryb. Żeby miały zapewniony(ą) {możliwość|harmonijny rozwój(u) konieczna jest dobrej jakości karma dla ryb stawowych. Dieta powinna obfitować w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też odpowiednio zrównoważona. Rynek reaguje na zapotrzebowanie i sprzedaje gotowe mieszanki pasz granulowanych i nie tylko. Przed kupnem dobrym pomysłem jest skonsultować(nie) się z przedstawicielem sklepu. Niewątpliwie są to ludzie kompetentne, które pomogą wybrać karmę sugerowaną dla naszych ryb. W większości są to hobbyści, którzy dysponują olbrzymią wiedzą(e).