Ile czasu podlewa się ogród linią kroplującą?

Każdy posiadacz ogrodu, chce aby prezentował się on jak najpiękniej. Żeby uzyskać wymarzone rezultaty trzeba mu zainwestować dużo czasu.

Regularne podcinanie krzewów i kwiatów, koszenie trawy czy podlewanie – są to czynności czasochłonne i wymagające uwagi.

Powstają patenty, które pozwalają przyspieszyć pewne rzeczy i zaoszczędzić czas. Jednym z tego typu urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona szybko dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu potrzebne do harmonijnego wzrostu.

Linia nawadniająca – wady i zalety

Oprócz oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi też najefektywniejszy sposób nawadniania pod kątem wykorzystania wody. Nawadnianie kroplowe jest szczególnie popularne w innowacyjnych gospodarstwach. Spełnia swoją rolę zarówno przy dużych areałach, jak i przy mniejszych powierzchniach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie relatywnie niewielkich dawek wody pozwala zużyć nawet do 40% mniej wody w zestawieniu z innymi metodami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą dociera do systemu korzeniowego roślin.

Co więcej, linia nawadniająca dzięki należycie wydzielanym dozom sprawia, że potencjalnie stosowane w ogrodzie nawozy są skuteczniej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło spełnić nasze zamiary trzeba je właściwie stosować. Ile czasu powinno trwać nawadnianie ogrodu? To sprawa złożona.

Czy linia nawadniająca musi długo działać?

Czas pracy linii nawadniającej jest zależny od wielu czynników. Każdy ogród nieco różni się od innych, wobec tego każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zoptymalizować ilość wykorzystywanej wody. Nie powinno się przesadzić z częstotliwością podlewania. Szczególnie kiedy na zewnątrz nie panują trzydziestokilkustopniowe upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Przyjmuje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest zupełnie wystarczające.

Konsultując się z zawodowcami przeważnie można usłyszeć, żeby unikać włączania linii kroplującej w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy moment na włączenie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze wilgotna, nie ma słońca, które może wywoływać parowanie wody. Wtedy woda szybciej się wchłania.

Czas stosowania tego rodzaju linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej chłonne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim właściwościom zapewnia ona utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia przez długi czas.

Woda musi być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o radę fachowców. Zapewni to dobre funkcjonowanie sprzętu.

Komu zlecić powierzyć instalację linii nawadniającej?

Linia nawadniająca okazuje się jako efektywny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, i dalej pieniędzy. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można wykorzystać na inne zajęcia.

Planując montaż takiej konstrukcji warto skontaktować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni we właściwy sposób wszystko ustawić. Ich pomoc to także wsparcie wprogramowaniu całego systemu.