
Gruntowny remont mieszkania przeważnie wiąże się z wymianą podłóg. To samo spotyka właścicieli mieszkań od dewelopera lub dopiero co wybudowanych domów. Wybór odpowiedniego rodzaju posadzki, a następnie idealne położenie jej nie jest wcale takim prostym zadaniem jak się wydaje. Na co wypadałoby zwrócić uwagę przed ułożeniem podłóg, jaki ich rodzaj kupić i czy trzeba zatrudnić do tego fachowców?
Co zrobić przed układaniem podłogi?
Najistotniejszym momentem w przygotowywaniu podłoża przed układaniem podłóg jest drobiazgowe sprawdzenie czy jest ono równiuteńkie. Jeśli planujemy kłaść podłogę drewnianą to możliwe są jedynie 2 mm nierówności przy długości 2 metrów. Te odchylenia zdołamy zlikwidować podczas układania. Jeśli podczas zbierania miary zauważymy większe odchylenia od poziomu to zrównanie posadzki na tym etapie będzie niezbędne. Idealnie działają w takiej sytuacji masy samopoziomujące, które mają właściwe parametry.
Jeżeli podłoże jest wyrównane to w następnej kolejności musimy zweryfikować jego wytrzymałość. Jeśli wskaźniki wytrzymałościowe będą za małe to koniecznie trzeba zastosować wzmocnienie na przykład z preparatów gruntujących. Trzeba je bezwzględnie dostosować do aktualnej jakości podłoża.
W dodatku należy sprawdzić wilgotność i potencjalne wady podłoża. Przed każdym układaniem podłogi drewnianej konieczne jest wyszlifowanie podłoża.
Wybór dobrej jakości paneli
Wybierając panele do domu będziemy musieli dokonać wyboru pomiędzy podłogą drewnianą, a panelami. Wybranie paneli nie jest wcale taką łatwą sprawą, dlatego że na rynku co chwilę pojawiają się nowe modele. Panele bywają poddawane obróbce technicznej, szczotkowane albo wybielane i każda z tych procedur powoduje, że wyglądają zupełnie inaczej i mają przeróżne kolory oraz odcienie brązu.
Wybierając panele należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im wyższa cyfra tym lepsza trwałość. Nie znaczy to jednak, że do mieszkania powinniśmy brać najlepszej klasy panele – przeważnie wystarczające będą klasy AC3 i AC4.
Następna istotna kwestia to niepodatność na odkształcenia – jeżeli chcemy chodzić po nich w butach na obcasie, lub układać je w zawilgoconych lokalach, to dobrze będzie zamontować panele z mocniejszą płytą HDF, która jest w rdzeniu.
Jeśli nasze panele spełnią wszystkie te wymagania, a w dodatku będą charakteryzowały się odpornością na działanie promieni słonecznych, a lakier do paznokci zmyjemy z nich bez zostawiania ani jednego śladu, oznacza to, że nabyliśmy podłogę o dobrej jakości.
Jakich błędów uniknąć podczas zatrudniania specjalistów
Najgorsza możliwa sytuacja jest wtedy, kiedy kupiliśmy piękne panele podłogowe jednak w trakcie kładzenia ich w domu, pominęliśmy coś i zmarnowaliśmy swoją pracę. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji można zwerbować do tego specjalistów. Najważniejsze jest znalezienie zaufanej firmy, przy której będziemy pewni, że rewelacyjnie ułoży podłogi. Znajdziemy ją na pewno w Gdańsku. Przed zatrudnieniem ekipy remontowej zweryfikujmy ich doświadczenie i opinie innych zleceniodawców. Możemy się też dopytać specjalistów jakich używają środków chemicznych do wyłożenia paneli. Identycznie spytajmy się o lakier – całkowicie inny powinien zostać wykorzystany przy drewnie surowym, a inny przy takim już polakierowanym.
Możemy również zapytać się o ich procedury – wiedzmy, że zanim bedą położone podłogi to wypadałoby zmierzyć wilgotność posadzki. Nie wiedząc tego może się zdarzyć. że spuchnie i odkształci się. Identyczna sytuacja jest w momencie gdy specjalista ułoży ją zbyt blisko ściany – wtedy może pękać.
Pamiętajcie, że dobra firma do układania podłogi jest równoznaczna z dobrą trwałością tego podłoża. Zdecydowanie znajdziecie taką w Gdańsku.
Źródło: Dom i Styl – podłogi w Gdańsku