Jakie istnieją rodzaje schodów

Charakterystyka schodów dywanowych

Schody dywanowe nie opierają się na bocznych belkach. Te samonośne schody

charakteryzują się wyglądem spływającego z góry dywanu, prezentują się bardzo delikatnie, mimo wszystko w rzeczywistości są bardzo trwałe. Podczas tworzenia tego rodzaju schodów niezbędna jest duża koncentracja na stopniach i podstopniach. Muszą być one wykonane precyzyjnie, bowiem to na nich znajduje się całkowity ciężar schodów. Pamiętaj, że schody mają swoją podstawę w ścianie, dlatego obligatoryjne jest aby była to odpowiednia konstrukcja nośna, świetnie aby była żelbetonowa lub stalowa. Najbardziej popularne są drewniane schody dywanowe, jednak coraz coraz popularniejsze są takie stworzone dla przykładu z betonu i metalu. Najczęściej widzimy ten rodzaj schodów we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, ale będą się dobrze prezentować również w innych stylach.

Schody wspornikowe-wszystko na ich temat

W ostatnich latach to schody półkowe bardzo zyskały na popularności. Spowodowane jest to niezwykłym efektem, jakby schody unosiły się w powietrzu. Pojedyncze schodki mocowane są wprost do ściany, z tego powodu konstrukcja nie zabiera wiele przestrzeni i wygląda nadzwyczaj nowocześnie. Analogicznie jak przy schodach dywanowych – ściana musi być odpowiednio skonstruowana. Dobrze by było aby wybrać ten model schodów już na etapie budowy domu. Jeżeli w domu są ściany żelbetowe możliwe jest zakotwiczenie w ścianie pojedynczych stopni. Jeśli natomiast ściana nie jest do tego dostosowana, możliwe jest zainstalowanie w niej belki, do której sukcesywnie przytwierdzane są schodki. Do schodów wspornikowych można dodać balustradę, jednak nie jest to konieczne. Najbardziej dostępne są schody półkowe wykonane z drewna. Idealnie wyglądają w mieszkaniach minimalistycznych, ale tak naprawdę wpiszą się w każdy wystrój domu.

Każdy z opisywanych rodzajów schodów możesz zlecić do wykonania w sklepie Green Step – schody drewniane i inne.

Czy warto zainwestować w schody kręcone?

Schody kręcone idealnie sprawdzają się w niewielkich dwupoziomowych mieszkaniach, gdzie nie znajdziemy wystarczająco dużo miejsca na wybudowanie drewnianych schodów jedno- lub dwubiegowych. Niejednokrotnie są też stawiane przy antresolach. Schody kręcone zajmują niezwykle mało miejsca i są dostępne również w sklepach budowlanych. Schody spiralne na dobitek są najtańsze ze wszystkich opisywanych rodzajów schodów, a ich montaż jest bardzo szybki. Schody kręcone wykonywane są z przeróżnych surowców. Możemy znaleźć schody drewniane, stalowe, żeliwne, a nawet szklane. Ich konstrukcja zbudowana jest na kole. Na środku widnieje słup, a naokoło niego mocowane są kolejne stopnie. Wadą tych schodów jest to, że nie są odpowiednie dla najmłodszych i najstarszych członków rodziny – są strome i przez to mogą sprawiać trudność w ich pokonywaniu. Mogą być kłopotliwe przy mieszkających w domu zwierzakach domowych. Najczęściej spotkać możemy ten typ schodów w domach nowoczesnych i loftowych.