Międzynarodowe Targi Rolet, Bram i Osłon Przeciwsłonecznych

Międzynarodowe targi rolet i osłon przeciwsłonecznych organizowane są regularnie co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to niezwykle istotne wydarzenie w tej branży zrzeszające ponad 1000 wystawców z całego świata. Wystawy te odbywają się na 10 halach o całkowitej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą imprezę odwiedza ponad 65 000 gości ze 140 krajów. Wystawcy prezentują najnowsze rozwiązania w zakresie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi a także wielu innych. Warto wspomnieć, że część producentów czeka z prezentacją swoich najnowszych produktów właśnie na targi w Stuttgarcie. Hale wystawowe zlokalizowane są w pobliżu lotniska i autostrady, co umożliwia uczestnikom na bezproblemowe dotarcie na miejsce. Większość firm, które wystawiają tam swoje produkty, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 wystawców, aż 774 przyjechało spoza Niemiec.

Urozmaicony program ramowy targów jako gwarancja sukcesu

Program targów zaczyna się od wręczenia nagrody za Innowacyjność. Następnym punktem rozkładu są pokazy Młodych Talentów, a także R+S Update, Forum Bram i Drzwi, pokaz Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki pomocy organizacji partnerskiej miały miejsce także warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Należy podkreślić, że program ramowy urozmaicono o specjalne imprezy skierowane do konkretnych grup docelowych. Na pewno wystawy w Niemczech są sposobnością do pogłębienia specjalistycznej wiedzy i wymiany doświadczeń z ekspertami w zakresie rolet okiennych, markiz, a także drzwi. Program jest starannie zaplanowany, aby jak najlepiej odpowiedzieć na wymagania rynku. Odwiedzający mogą na żywo poznać nowości w branży, a także przyjrzeć się rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej oraz automatyzacji.

Jakie nowe wydarzenia czekają na gości targów?

Ostatnia edycja targów miała miejsce w 2018 roku. Zmieniono wówczas miejsce na halach tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał o wiele więcej miejsca na prezentację swoich produktów. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły prezentować swoje nowości, ponadto w Rothausapark miały miejsce ekspozycje specjalne poświęcone zwłaszcza tej branży. Najnowsze rozwiązania w branży są na tyle elastyczne, że można je wykorzystywać niemal w każdych rozwiązaniach architektonicznych, a także wyróżniają nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i ponadczasowym wzornictwem. Niewątpliwie godny uwagi jest także dział „Smart Home”, na którym zorganizowano wiele wykładów oraz dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. specjaliści od rozwiązań antywłamaniowych, architekci oraz kupujący. Każdego dnia targów zaplanowano inny temat przewodni jak np.:

  • komfort,
  • zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż innowacyjnych rozwiązań.

Umożliwiło to szczegółowe omówienie każdego tematu. Nie zostały pominięte także kwestie sprzedaży najnowocześniejszych rozwiązań w tej dziedzinie. Na wystawie w 2018 roku po raz pierwszy zorganizowano ogólnoświatowy kongres Automatic Doors. Targi są z całą pewnością okazją do wytyczenia pewnych ścieżek w branży. Przykładem mogą być rolety, które są znacznie szybsze, bardziej zautomatyzowane i są inteligentne. Obecnie rolety oprócz zapewniania bezpieczeństwa, zwiększają także efektywność energetyczną domów. Także bramy nie zostają w tyle pod tym względem. Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie napędów są również bardziej komfortowe. Na pewno zasadniczym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i bezpieczeństwo przed zadymieniem. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwsłoneczne, to w tym dziale zaprezentowano współczesne wzornictwo w połączeniu z najnowszą techniką. Oczywiście i w tym przypadku nie pominięto niezwykle ważnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Polscy producenci na targach 

Targi w Niemczech są na pewno wydarzeniem międzynarodowym, dlatego nie mogło zabraknąć na nich kluczowych polskich producentów rolet, drzwi a także markiz. Na targach, które odbyły się w 2018 roku przybyła liczna grupa polskich dziennikarzy, gości czy producentów. Swoje innowacyjne produkty pokazało wówczas aż 39 wystawców z Polski.

Targi w 2021 roku zostały przeniesione

Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, znacznie przewyższając oczekiwania organizatorów, głównie dzięki zwiększeniu powierzchni wystawowych. Kolejna edycja została zaplanowana 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi przeniesiono ze względu na pandemię. Najbliższa edycja targów zaplanowana została na początku 2022 roku. Po długich dyskusjach z najważniejszymi wystawcami, partnerami targów oraz ze stowarzyszeniami branżowymi tak zadecydowano. Mimo wszystko w zaplanowanym czasie odbyła się elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby zainteresowanych stworzono bezpieczną platformę, która pozwoliła na wystawcom swobodny kontakt online. Pozwoliło to na wymianę doświadczeń pomiędzy producentami i gośćmi.

Wyjazd na targi dla zwiedzających

Targi w Niemczech od wielu lat szczycą się znacznym powodzeniem i zainteresowaniem zwiedzających. Jest to ważne wydarzenie dla osób śledzących najnowsze technologie w zakresie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi a także wielu innych. Systematycznie co trzy lata wystawcy z wielu krajów spotykają się, aby zaprezentować innowacyjne rozwiązania w branży. Mimo wszystko wyjazd na takie wydarzenie może być problematyczny, dlatego warto skorzystać z oferty firm organizujących tego rodzaju wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno odwiedzający, jak i wystawca. Dzięki temu można być pewnym, że wszystkie szczegóły wyjazdu będą odpowiednio zaplanowane od początku do końca. Dzięki temu producent może skupić się na zaprezentowaniu produktu, a nie na planowaniem dojazdu czy noclegu.