Miejsca gdzie opłaca się panele słoneczne

Ze względu na sposobność otrzymania wielu dotacji na panele fotowoltaiczne z każdym rokiem rośnie zainteresowanie nimi. Jest to przyjazne środowisku źródło energii, które umożliwi także zaoszczędzenie na opłatach za energię elektryczną. Każdy będący w posiadaniu domu jednorodzinnego może zostać posiadaczem fotowoltaiki. Ich montażem zajmują się specjalistyczne przedsiębiorstwa, które w planach biorą pod uwagę wiele potrzebnych parametrów, oraz dopasowują najlepsze lokalizacje na montaż paneli słonecznych. Najczęściej przez wzgląd na wygodę są one montowane na dachach domów, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych miejscach takich jak stelaże naziemne, dachy garaży, czy dachy altan. Gdzie jeszcze można zamontować fotowoltaikę w Gdańsku? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie niekorzystnie na ich wydajność? 

Jak wybrać najkorzystniejsze lokalizacje do montażu instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiednie dobranie lokalizacji na montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na ich efektywność. Poszukując firmy, która zajmie się instalacją można skorzystać z doświadczenia specjalistów w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale również odpowiedniego miejsca. Zasadniczą kwestią jest to, aby w miarę możliwości zagwarantowany był jak najczęstszy dostęp do światła słonecznego. Zależnie od pory roku zmienny jest kąt padania promieni, dlatego właściwy wybór montażu zależy od lokalizacji. Przykładem jest niewątpliwie Białystok w województwie podlaskim, gdzie według badań największą efektywność produkcji energii można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.

Tego typu uwarunkowania trzeba rozważyć podejmując decyzję o zamontowaniu instalacji. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest zamontować na otwartej przestrzeni z wykierowaniem na południe. Optymalny kąt pochylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta nachylenia może przynieść znaczne straty energii. Panele słoneczne najczęściej montowane są na dachach domów, przez co kąt nachylenia narzucony jest przez konstrukcję dachu. Często, gdy nie ma możliwości umieszczenia instalacji na dachu, można rozważyć montaż na południowej ścianie domu. Alternatywą może być także umieszczenie ich na specjalnej konstrukcji na gruncie. Wymogiem koniecznym jest jednak duża przestrzeń bez budynków czy drzew w pobliżu. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają konstrukcji, mogą mieć negatywny wpływ przez wzgląd na opadające liście.

Panele słoneczne na ścianie domu – czy warto?

Z pewnością najbardziej popularnym sposobem montażu paneli słonecznych jest umiejscowienie ich na dachu budynku. Mimo wszystko czasami nie jest to możliwe i trzeba przemyśleć inne rozwiązania jak na przykład rzadko spotykany montaż na ścianie budynku. Zasada funkcjonowania fotowoltaiki pozostaje taka sama jak w przypadku klasycznego umiejscowienia na dachu. W jakich sytuacjach warto przemyśleć ten sposób? Zazwyczaj posiadacze domów decydują się na niego w następujących przypadkach:

  • konstrukcja dachu nie pozwala na ułożenie na nim paneli,
  • właściciel chce powiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej miejsca na dachu,
  • dach jest stosunkowo niewielki i nie da się na nim zamontować wszystkich wymaganych paneli.

Bezdyskusyjną zaletą tego typu montażu jest powiększenie ich wydajności zimą, kiedy słońce położone jest nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie zazwyczaj jako zaletę wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie fotowoltaiki umożliwia także ich konserwację i czyszczenie przez wzgląd na łatwiejszy dostęp do nich. Niewątpliwie to rozwiązanie posiada także wadę. Pomimo tego że produkcja prądu w okresie zimowym jest zwiekszona, to efektywność biorąc pod uwagę cały rok jest mniejsza o 72 % w porównaniu do tradycyjnego sposobu instalacji. 

Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne wolnostojące?

Panele na gruncie są dobrym pomysłem, kiedy mamy wolny kawałek działki. Mimo wszystko, koszt ich instalacji jest o wiele wyższy niż w przypadku klasycznego montażu. Dzieje się tak, ponieważ panele wolnostojące potrzebują odpowiedniej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa efektywność, szczególnie, jeśli inwestor zdecyduje się na wyposażenie ich w system nadążny, który przekręca panele w stronę słońca.