Na co zwrócić uwagę przy deratyzacji?

Co oznacza termin deratyzacja?

Najprościej mówiąc deratyzacja polega na zwalczaniu szkodników w szczególności myszy i szczury. Gryzonie rozmnażają się w zastraszającym tempie, a niestety są nosicielami groźnych chorób i dewastują piwnice i garaże, zjadają przewody i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, możliwe jest również łączenie obydwu strategii w celu lepszego efektu. Przy deratyzacji chemicznej używa się trucizn, które układane są w miejscach gdzie myszy chodzą najczęściej. Trutki mogą być w formie past, pianek i bloków woskowych. Wszelkie substancje są odpowiednio zabezpieczane przed innymi zwierzętami i dziećmi oraz odpowiednio oznakowane. Deratyzacja mechaniczna opiera się na pułapkach i wabikach, które łapią gryzonie. Sama w sobie nie uśmierca szkodników.

O czym trzeba pamiętać przy deratyzacji?

Dobrze jest nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Szczególnie narażone na zatrucie są polujące na myszy koty. Szkodniki, które wezmą trutkę robią się ospałe, ale ciągle przemieszczają się. Z tego powodu kot szybciej może je złapać, skutkiem tego jest otrucie pupila. Warto więc ograniczyć pupilom wszystkie pomieszczenia, w których umieszczone są trutki, a jeżeli mamy taką możliwość – wysłać pupila na kilka dni do bliskich.

Kto podejmuje decyzję o deratyzacji?

Każdy zarządzający nieruchomością ma obowiązek przeprowadzić deratyzację w sytuacji kiedy w budynku zaczynają biegać gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz o tym myśleć jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo wspólnoty mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo własne zapisy, które opisują ile razy w ciągu roku trzeba wykonywać deratyzację. W Warszawie konieczne jest to dwa razy w roku – w miesiącach kwiecień-maj oraz listopad-grudzień. Aby przeprowadzić deratyzację fachowo zadzwoń do https://24dezynsekcja.pl/deratyzacja-warszawa/. Przedsiębiorstwo to działa na obszarze takich dzielnic Warszawy jak Mokotów czy Wola.

Pamiętaj, że nie opłaca się przekładać terminu pozbycia się szkodników. Przede wszystkim nieegzekwowanie przepisu jest wykroczeniem i możesz dostać za to grzywnę. A co więcej, myszy i szczury są realnym kłopotem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie deratyzacji, tym więcej kłopotów Ci to sprawi. Przy bardziej zaawansowanym problemie warto też znaleźć przetestowaną firmę, którą z łatwością zaklepiesz w Warszawie.