Odpowiednia segregacja śmieci w Gdańsku?

Duże zatrucie kuli ziemskiej jest bezspornym faktem. Ogromne ilości odpadów wytwarzane każdego dnia zatruwają środowisko naturalne, tak istotne dla wielu gatunków zwierząt, ale także dla człowieka. Jeśli o czasie czegoś z tym nie uczynimy, czeka nas ekologiczna porażka. Dlatego modyfikacje musimy zacząć wprowadzać od własnego domu. Początkowym krokiem powinno być wprowadzenie sortowania śmieci. Należy oddzielać śmieci od surowców. Część śmieci, jeżeli zostanie wyrzucona do właściwego kosza, może być znów wykorzystana. Sortowanie śmieci ma wiele zalet. Przyczynia się do zminimalizowania zanieczyszczenia, oraz emisji gazów cieplarnianych, czy odpadów przemysłowych. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się jak robić to właściwie. Czy segregacja odpadów jest trudne?

Sortowanie odpadów – dlaczego warto?

Jeszcze niedawno mało kto zaprzątał sobie głowę segregacją śmieci. Wszystkie śmieci wkładane były do jednego kosza, a później wywożone na wysypisko, gdzie zalegały długie lata. Nadszedł czas, kiedy należy coś z tym kłopotem zrobić – wszak góry śmieci na wysypiskach nie zmniejszają się, a wciąż rozrastają. Można uznać, że sortowanie odpadów daje im drugie życie. Odpowiednio posegregowane odpady można przerobić na nowe rzeczy, co ma duże znaczenie dla zabrudzonek planety. Następną bezdyskusyjną zaletą sortowania jest również zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, a także znaczne oszczędności na prądzie. Konsekwentne przetwarzanie odpadów oznacza zredukowane ich wykorzystywanie, co także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Należy pamiętać także o przyszłych pokoleniach – chociażby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z jak najmniejszą liczbą szkodliwych śmieci.

Najważniejsze informacje o segregacji odpadów

Od jakiegoś okresu segregacja odpadów w Polsce jest obowiązkowa. Jednakże żeby miała ona sens i była efektywna trzeba robić to właściwie. Państwa Unii Europejskiej zarządziły sortowanie śmieci kilka lat temu. Jedne robią to starannie, inne powinny trochę to poprawić. Takim przykładem dla pozostałych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do recyclingu trafia ponad 70 % śmieci. Dla porównania w naszym kraju wynik ten wynosi jedynie 30 %. Dlatego warto nauczyć się jak robić to prawidłowo. Nie wszyscy są świadomi tego, że szklane butelki można wyrzucać do kosza ze szkłem, ale nie trzeba ich wcześniej myć. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do pojemników na papier nie można wrzucać tłustego papieru, czy brudnych ręczników papierowych. Przed wyrzuceniem puszek lub butelek warto wcześniej je zmiażdżyć, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Większość opakowań posiada informację z czego zostały wykonane i do jakiego pojemnika je wrzucić. Takim przykładem może być np. karton po mleku, który dużo osób wrzuca do pojemnika na papier, podczas gdy powinien być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku odbywa się regularnie – zazwyczaj raz w tygodniu, czasami częściej zależnie od potrzeb.

Wyrzucanie niebezpiecznych odpadów – jak to robić dobrze?

Segregując odpady musimy je rozdzielać pomiędzy kosze na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Do żadnego z tych pojemników nie możemy wyrzucać odpadów niebezpiecznych. Co wlicza się do śmieci szkodliwych? Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak często mają do czynienia z odpadami szkodliwymi takimi jak: akumulatory i baterie, różnego typu urządzenia elektroniczne oraz elektryczne, wiaderka po farbach, oleje, a także leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego musimy oddać go do specjalnych punktów na elektrośmieci. Zlokalizowane są one w każdym większym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Czasami niektóre miasta organizują bezpłatny odbiór od mieszkańców bezpłatnie. W przypadku baterii można wyrzucić je do odpowiedniego kosza, które ustawiane są w większych sklepach. A co z lekami po terminie? Warto pamiętać, że pewne substancje znajdujące się w lekach mogą być szkodliwe dla środowiska, z tego powodu nie można ich wyrzucać do koszy z odpadami zmieszanymi. Najprościej jest je zanieść do apteki, gdzie umieszczone są specjalne pojemniki, albo oddać farmaceucie. Niebezpiecznym odpadem są również odpady medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W gospodarstwach domowych powstają one w niewielkiej skali, i można je dowieźć własnym transportem do punktu selektywnego zbierania odpadów. Oczywiście sytuacja inaczej wygląda w szpitalach czy przychodniach, gdzie takich odpadów gromadzi się dużo więcej. Wówczas wywóz odpadów może być dokonywany przez specjalną firmę.