Olejki eteryczne – jak je łączyć?

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z wielu części roślin (wszystko zależy od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Stają się one coraz bardziej znane i dlatego właśnie jest ich na rynku już bardzo dużo. Dla wielu z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (w pierwszej kolejności dla naszych górnych dróg oddechowych) oraz idealnie sprawdzają się w trakcie chwili relaksu (głównie dzięki właściwościom zapachowym). W taki sposób mamy możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Jakie zalety da nam łączenie olejków eterycznych?

Jest wiele sposobów na łączenie olejków eterycznych ze sobą. Jaki jest tego skutek? Poza zaletami zapachowymi, które powinniśmy dobrać do siebie, jest jeszcze jeden plus – wzmocnienie oddziaływania na nas aromaterapii. Na taki efekt, możemy liczyć wtedy, w momencie w którym połączymy ze sobą oleje o tych samych albo bardzo podobnych właściwościach. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki efekt jest przez nas pożądany i na czym nam najbardziej zależy. Dokładne dopasowanie olejków do indywidualnych upodobań da nam możliwość czerpania garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też nabyć zestawy olejków eterycznych.

W jaki sposób mieszać olejki eteryczne?

W zależności od tego, co chcemy „wycisnąć” z naszych olejków eterycznych na takim ich zmieszaniu musimy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnorodnych olejków należy pamiętać o paru kluczowych warunkach, które pomogą nam dobrze łączyć ze sobą różnorodne rodzaje olejków:

 • Najlepiej będzie, jeśli olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Na początku swojej przygody z olejkami eterycznymi nie szalejmy za bardzo – bezpieczniej będzie, gdy rozpoczniemy od mniejszej liczby składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, aby poczuć się pewnie w adekwatnym ich mieszaniu.
 • Jeśli chcemy użyćolejków w zakresie leczniczym o tym, żeby dobrać je w taki sposób, aby ich właściwości się wzajemnie dopełniały.
 • Kiedy pragniemy uzyskać, trwalszy i różnorodny zapach pamiętajmy o mieszaniu olejków w taki sposób, żeby pasowały do siebie pod względem trwałości – dobrze jest mieszać olejki o krótkim czasie utrzymywania z tymi, które utrzymują się dłużej.

Ciekawe połączenia olejków eterycznych

Wiele osóbmyśli, które olejki eteryczne najbardziej do siebie pasują. Skupmy się, w związku z tym faktem na najpopularniejszych, szanowanych i przynoszących efekt połączeniach. A są nimi:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Wszystkie z wyżej wypisanych połączeń jest znane i oryginalne.Powinniśmy dobrać aromaty oraz wszystkie mieszaniny do osobistych preferencji. Daje nam to możliwość, odczuć najwięcej przyjemności i korzyści używania olejków eterycznych. Nie zapominajmy, iż ważna w momencie kupna i mieszania olejków stanowi nasza satysfakcja.