Petel – co warto o nim wiedzieć?

Prawo które dotyczy ogrzewania wprowadza większe restrykcje.Ograniczają one sprzedaż bardzo niskiej jakości kotłów czy też niezbyt ekologicznych paliw. Właśnie z tego względu w kilku ostatnich latach piece na pelet stały się tak popularne. Taki rodzaj paliwa ma też dużą wydajność.

Czego używa się do produkcji pelet?

Pelet jest to paliwo pod postacią granulatu o kształcie sprasowanych wałków których wielkość wynosi 6-8 mm i a jego maksymalna długość to 30 mm. Pelet produkuje się z biomasy, czyli odpadów z produkcji leśne które zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Wyróżnia się kilka rodzajów:

pelet drzewny produkowany przy użyciu trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro który jest produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Niemniej jednak ze względu na przeznaczenie dzielimy go na dwie grupy. Pelet przemysłowy wykonuje się przykładowo ze słomy. Dzięki niemu ogrzewa się budynki publiczne i przemysłowe. Pelet który stosuje się w domach jest przeważnie z drzew. Wytwarza się go z odpadów pochodzących z tartaków, stolarni oraz zakładów drzewnych. Pamiętajmy że muszą one być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń czy to chemicznych i mineralnych.

Czy pelet naprawdę jest tak bardzo ekologiczny?

Pelet to bardzo wydajne paliwo, z tego powodu, że jego wartość
energetyczna to 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu pół procenta. Z kolei kaloryczność dwóch kilogramów peletu odpowiada kaloryczności 1 l oleju opałowego. Aczkolwiek nie zapominajmy że wszystko zależy też od kotła na pelet oraz dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, czyli DIN PLUS lub EN PLUS o bardzo wysokiej klasie od profesjonalnego sprzedawcy. Pelet który posiada certyfikat musi być w posiadaniu odpowiedniego oznaczenia. Do zastosowań komercyjnych czy też do gospodarstwa domowego według standardu EN PLUS wyróżnia się:

klasę właściwości A1 – jest to zdecydowanie najwyższa jakość pelet posiadający wysokie parametry spalania i bardzo niskiej ilości popiołu a także azotu.
klasę właściwości A2 – petel stosowany w sporych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, powstający z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego.