Sposoby hydroizolacji piwnicy

Piwnica ze względu na swoje umiejscowienie pod powierzchnią gruntu jest wyjątkowo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są odpowiednio uszczelnione przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i wilgotną posadzką. Aby temu przeciwdziałać trzeba zastosować hydroizolacje w Warszawie. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zadaniem bardzo łatwym w porównaniu do zabezpieczenia ścian fundamentowych. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem wyjątkowo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest niełatwym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów dopiero budowanych. Dlatego najlepiej taką izolację zrobić w momencie, kiedy jeszcze fundamenty są odsłonięte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą lub masą bitumiczną. Są to skuteczne sposoby przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy warto robić?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację fundamentów. Z tego powodu jest to etap często pomijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak niezbędna i trzeba odkopać ściany fundamentowe, co jest wyjątkowo drogie. Jeśli chodzi o domy, w których fundamenty pełnią jednocześnie funkcję ścian piwnicy, taka ochrona przed wilgocią jest z pewnością potrzebna. Warto pamiętać, że woda gruntowa z łatwością znajduje najmniejsze szczeliny, aby dostać się do środka piwnicy. W późniejszym okresie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, oraz pleśni. Dlatego już na etapie budowy domu trzeba zatroszczyć się o skuteczną i rzetelną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, żeby materiały użyte do zabezpieczenia były idealnej jakości, bo ewentualne modyfikacje czy wymiany będą wyjątkowo skomplikowane. Warto także wziąć pod uwagę odmianę gruntu na jakim znajduje się dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez wiele miesięcy. Z tego powodu przed zaczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy oferujące takie usługi zazwyczaj znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Z jakich materiałów wykonuje się hydroizolację piwnicy

Istotna jest dobra jakość surowców z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow najczęściej się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, ponieważ cechują się większą odpornością. Nie można zapominać, że tego rodzaju maty nietrudno pękają podczas zginania, z tego powodu ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych najczęściej stosuje się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy posadowiony jest na gruntach nieprzepuszczalnych niezbędne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są sposoby izolacji piwnicy? 

W przypadku budynków z piwnicami, izolacja fundamentów umożliwia zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu warto przypilnować, aby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem fundamentów warto zabezpieczyć je przed podciąganiem wody z gruntu. W tym celu stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy rozpocząć dalsze prace.
  • Drenaż – wykonanie drenażu niezbędne jest w sytuacji niektórych typów gruntów i konstrukcji budynków. Na fundamenty często napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po wylaniu fundamentów trzeba odczekać nawet kilka miesięcy, aby materiał dobrze wysechł. Ważne, żeby w takim wypadku z układaniem następnych warstw izolacji zbytnio się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe odpowiednio wyschną, ich powierzchnię należy starannie wyczyścić. Kolejnym krokiem jest położenie tynku, a następnie warstwy zabezpieczjącej przed wilgocią. Jeżeli budynek posiada piwnicę można położyć również izolację termiczną, aby zapobiec uciekaniu ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych szczególnie w przypadku domów podpiwniczonych jest wyjątkowo ważnym etapem. Pozwoli w przyszłości uniknąć problemów związanych z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i kosztownych napraw w zabezpieczeniu ścian fundamentowych.