Szklane balustrady – zidentyfikuj ich pozytywne strony oraz wady

Balustrada to ważny element używany celem zabezpieczenia schodów, tarasu, balkonu. Te zrobione ze szkła całkiem niedawno były wykorzystywane zwłaszcza w biurowcach, urzędach czy galeriach. W chwili obecnej balustrady szklane bardzo często pojawiają się zarówno w prywatnych domach, gdzie umożliwiają uzyskanie interesującego efektu. Balustrady szklane wspaniale współgrają z rozmaitymi stylami architektonicznymi a także aranżacjami wnętrz. Nie zasłaniają pięknych rozwiązań stylizacyjnych, zwiększają optycznie przestrzeń, a prócz tego są nadzwyczaj mocne i bezpieczne. Mogą zostać stworzone z pochwytem z drewna bądź z aluminium. Ekstra obramowanie ozdobi proste oraz chłodne tafle a także podkreśli fragmenty jak elewacja, schody czy podłoga.

Co to jest szklana balustrada?

Balustrada szklana to nowoczesny element wykończenia wnętrz, skonstruowany ze szkła hartowanego. Możemy wybierać spomiędzy balustrad samonośnych, balustrad na szynie a także wykonanych w stalowej ramie.

Balustrady samonośne będą wykonane od początku do końca z pasów szkła. Tego typu rozwiązanie jest jednak drogie oraz wymaga zrealizowania kompleksowych prac budowlanych: balustradę instaluje się przeważnie bezpośrednio do stropu z wykorzystaniem specjalnie dostosowanych łączników.

Balustrada na szynie to nieraz preferowana możliwość z uwagi na prosty sposób montowania i opcję wykończenia przy wykorzystaniu użyciu przeróżnych materiałów. Wśród elementów wykończeniowych tego typu balustrad natrafimy poręcze stworzone z drewna lub stali, co pozwala dostosować ich design do aranżacji pomieszczenia.

Kolejnym, chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem stało się użycie balustrad w stalowej ramie. Istnieje dużo wzorów, dzięki czemu będziemy mogli dobrać je do designu pomieszczenia, tarasu oraz balkonu. Stalowa rama wzmaga odporność balustrady na złośliwe czynniki zewnętrzne. 

Balustrady szklane – w jakim celu warto wykorzystywać?

Balustrady szklane posiadają dużo zalet jednocześnie w materii stylistyki, bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności. Za sprawą takich szklanych balustrad każde wnętrze będzie prezentowało się na w większym stopniu przestrzenne. Przezroczystość barierek pozwala także na lepsze oświetlenie pomieszczeń, nie hamując promieni słońca i światła sztucznego z lamp czy kinkietów. Właściwie dopasowane szklane barierki nadają aranżacjom współczesny design, a szkło wpisuje się w praktycznie każdą stylistykę. Takie rozwiązanie pasuje do pomieszczeń wykończonych betonem, klinkierem, kamieniem, kaflami, a także współczesną tapetą lub ścianą pomalowaną na dowolny odcień.

Balustrady szklane  w Warszawie to wyśmienite rozwiązanie do domu, biura a także sklepu. Szkło jako materiał w architekturze, jest bardzo szlachetne. Przynosi na myśl surowość oraz komfort zarazem.

Balustrady szklane cechuje prostota oraz przezroczystość powierzchni, {dzięki czemu uzyskujemy gwarancję, że taka poręcz nie blokuje padającego przez nią światła. Każde wnętrze na pierwszy rzut oka staje się jaśniejsze. Prowadzi to także do optycznego zwiększenia przestrzeni oraz zmiany perspektywy planu widokowego. Z tego powodu poręcze szklane bardzo dobrze sprawdzają się w domkach z krajobrazem na góry albo mieszkaniach z balkonami na wysokich piętrach domu. Za sprawą takiego rozwiązania na tarasie budynku czy restauracji albo biura, zyskujemy sporo więcej widoku na las, miasteczko, okolicę czy park, niż przy zastosowaniu tradycyjnych barierek.

Szklana poręcz jest delikatnym połączeniem ergonomii oraz delikatności. Kolejną szklanych balustrad jest prostota w utrzymaniu. Trzeba tylko mieć na wyposażeniu płyn do szkła i szmatkę bądź ręcznik papierowy. Jedno przetarcie barierek powoduje umycie ich do czysta oraz odzyskanie blasku nowości.

Balustrady szklane nie są jednak bez wad. Po pierwsze, zniechęcać może ich cena, która jest nieco wyższa niż w wypadku zwyczajnych balustrad szklanych. Wynika ona z wyśmienitej jakości materiału, albowiem hartowanie szkła wymaga sporych nakładów czasu a także pracy. Kolejną wadą stał się fakt, że łatwo na nich dostrzec różnego typu zabrudzenia. Co prawda, ich wyczyszczenie jest proste, jednakże może to nie odpowiadać osobom wyczulonym na tym punkcie. Ostatnią kwestią jest transparentność typowych paneli szklanych, a to może limitować intymność na balkonie albo tarasie. 

Balustrady szklane Warszawa – jak zdecydować się na realizatora? 

Zanim postawimy na szklaną balustradę warto przyjrzeć się producentom, żeby zdecydować się na takiego, który zrealizuje wszystkie nasze wymagania. W Warszawie znajdziemy sporą ilość dostawców. Wyszukując wykonawcy powinno się zwrócić szczególną uwagę na jakość proponowanych produktów, dbałość o detale czy posiadane wzornictwo.