W jaki sposób dopasować końcówkę do sznurka?

Sznurek jest czymś, co możemy spotkać najczęściej w naszych ubraniach, w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Ale czy patrząc na sznurek kiedyś zastanawialiśmy się, w jaki konkretnie sposób jest on zakończony oraz i dlaczego?

Z jakiego powodu stosuje się końcówki do sznurka?

Głównie ze względu na wygodę takowego rozwiązania. Nie wyobrażamy sobie bowiem, aby w często zakładanej spódnicy, trzeba było co rusz szukać zakończenia sznurka, aby móc ją ubrać. Albo przekładania przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie mają twardej końcówki. Używanie końcówek do sznurka ma dwie elementarne zalety: przeciwdziała niszczeniu się sznurka i polepsza wygoda użytkowania ubrań czy akcesoriów, jest też świetnym dodatkiem dekoracyjnym
.

Rodzaje końcówek

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale końcówki do sznurka, dzielą się nie tylko ze względu na materiał ale również zastosowanie. Wiele jest zależne od tego, w jaki sposób będą używane, ponieważ, jak zostało już wyżej wspomniane, można je spotkać w wielu elementach naszych ubrań – w butach, plecakach, spodniach albo kurtkach. Końcówkówki zazwyczaj są metalowe lub plastikowe.

Od czego zależy dopasowanie końcówki do sznurka?

Dobranie końcówki do sznurka zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie on zastosowany. Mogą być one metalowe albo plastikowe zatem podział jest dość prosty:

  • końcówki do sznurka wykonane z plastiku wykorzystuje się częściej w artykułach dla dzieci – przede wszystkim z uwagi na możliwość ewentualnego pogryzienia, ale też przez fakt, że plastik jest bardziej miękki niż metal, co redukuje zagrożenie, podczas przypadkowego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są najczęściej stosowane w ciuchach męskich oraz damskich, zazwyczaj również w tych bardziej eleganckich. Wyglądają ładniej i stanowią element ozdobny dla całej kreacji.